Úvod > Základní škola > Akce školy - fotogalerie > Regionální kolo soutěže Mladý chemik

Regionální kolo soutěže Mladý chemik

1.2.2023

V prosinci byla zveřejněna tato čísla 933 a 113. V lednu z těchto čísel vzešla čísla 99 a 27. V únoru pak čísla 18 a 19.

Jistě Vás nenapadne, co se pod těmito čísly skrývá?! Odpověď je jednoduchá – soutěž Mladý chemik a postup našich žáků jednotlivými koly.

A teď postupně… Počet zúčastněných žáků 1. kola (školní) byl 933 (z 41 škol), z toho 113 žáků postoupilo do 2. kola (krajské), nakonec se zúčastnilo 99 žáků. V tomto kole jsme měli tři zástupce 9. třídy. Jejich odvedený výkon byl vynikající - postoupili dva žáci. Velmi mě mrzí, že jedna z trojice našich žáků se do dalšího kola neprobojovala, neboť jí postup utekl jen o „fous“, ale i přesto vím, že by jí postup slušel.

Hned 1. února se konalo 3. kolo (regionální), do kterého se dostalo 27 žáků (z 19 ZŠ) z 99 žáků, kteří vypracovali test ve 2. kole. Žáci měli za úkol provést laboratorní práci na téma titrace a vypočítat příklady s tím spojené. Tato část trvala dvě hodiny. Po skončení byl pro žáky připraven program v laboratořích, kde si vyzkoušeli pár pokusů.

Učitelé měli společný dopolední i odpolední program, na kterém se podíleli vysokoškolští pedagogové z Přírodovědecké fakulty JČU.

Druhé a třetí kolo se konalo na SŠO v Českých Budějovicích, Husova 9. Organizace byla na velmi dobré úrovni.

Slavnostní zakončení tohoto dne se konalo v Jihočeské hospodářské komoře za přítomnosti primátorky města ČB, zástupce odboru školství Krajského úřadu ČB, zástupce Přírodovědecké fakulty, ředitelka SŠO a organizátorka celé soutěže. Naši žáci se umístili na krásných po sobě jdoucích místech – 18.,19.

Celý den jsme si náramně užili, jak vám ostatně popíší sami účastníci soutěže:

"Dne 1.2. 2023 jsme se zúčastnili regionálního kola soutěže Mladý chemik na SŠO v Českých Budějovicích. Letošní úkol byl titrace. Na práci jsme měli 120 minut+15 minut na seznámení s byretou. Po titraci pro nás žáci SŠO měli připravené různé chemické pokusy, které jsme si mohli vyzkoušet. Viděli jsme například pokusy jako bengálský oheň, peklo ve zkumavce nebo smrt gumového medvídka. Poté už bylo jen vyhlášení. Každý účastník dostal nějakou tu odměnu… periodickou soustavu prvků, hrníček ve tvaru kádinky a další. A jak jsme dopadli? Kryštof skončil na 18. místě a Kája na 19. místě. O tyto místa jsme se poprali s dalšími 25 účastníky. Celý den jsme si moc užili."

Děkuji žákům, kteří se zúčastnili této soutěže a také paní učitelce Kokešové za společnou přípravu.

předávání cen Mladý chemik